RONCALLI COLLEGE

TIMARU, NEW ZEALAND

Roncalli Winter Sports Prize Winners

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
2015 Winter Sports Prize Giving
Congratulations to all our recipients:
RUGBY
1st XV - Most Dedicated Player (Bradley Cup) - Jorge Jacob
1st XV - Goal Kicking (Eileen Quin Memorial Cup) - Reilly Cormack
1st XV - Best All Rounder (Celtic RFC Trophy) - Joshua Batchelor
1st XV - Player of the Year (O'Loughlin Family Cup) - Joshua Sheehan
1st XV - Roncalli College Captains Cup - Joshua Sheehan
Under 16 Gold - Most Valuable Player (Hand Family Cup) - James Arscott
Under 16 Blue - Most Valuable Player (Maurice Stapleton Cup) - Joshua Manson
Under 14 1/2 - Most Valuable Player (The Aorangi Customs & Pelle Cup) - Hamish Fitzgerald
Girls 1st XV - Contribution to Girls Rugby (Roncalli College Cup) - Philippa Mee
Girls 1st XV-  Most Valuable Player (Mee Family Cup) - Kendra May
Services to Rugby Refereeing - Timothy Coughlan
Football
18th Grade Youth - Most Valuable Player (Miller Family Cup) - Rory McNicholl & Oliver Noone
18th Grade Youth - Most Improved Player (Middlemiss Family Trophy) - Benjamin Walls
16th Grade - Most Valuable Player (Hickey Family Trophy) - Daniel Goodwin
16th Grade - Most Improved Player (Hickey Family Trophy) - Callum Crawford
14th Grade - Most Valuable Player (R Smith Family Trophy) - Liam Cotter
14th Grade - Most Improved Player (R Smith Family Trophy) - Maddison Atwill
Girls 1st XI - Player of the Year (Ryan Family Trophy) - Christina Ryan
Girls 1st XI - Most Improved Player (Ryan Family Trophy) - Olivia Clarkson & Korlina Volkov
Services to Football - Coach 14th Grade Team (Coaching Badge) - Jordyn Ellis
Services to Football - Refereeing - Jordyn Ellis
Basketball
Senior Boys Premier - Most Improved Player (Roncalli College Basketball Trophy) - Damian Tarrant
Senior Boys Premier - Most Valuable Player (Roncalli College Basketball Trophy) - Jacob Mulholland
Senior Boys Reality Kingz - Most Valuable Player - Cameron Clark
Senior Boys Reality Kingz - Most Improved Player - Blair Smith
Senior Boys Lobsters - Most Valuable Player - Benjamin Stickings
Senior Boys Lobsters - Most Improved Player - Leon Chin
Senior Boys Tim & Friends - Most Improved Player - Matthew Brownlie
Senior Boys Tim & Friends - Most Valuable Player - Timothy Coughlan
Junior Boys Premier - Most Improved Player (Roncalli College Basketball Trophy) - Jackson Hicks-Sandri
Junior Boys Premier - Most Valuable Player (Roncalli College Basketball Trophy) - Liam Murray
Junior Boys B - Most Improved Player - Heath Cummings
Junior Boys B - Most Valuable Player - Reagan Ashley
Senior Girls Senior A Wildcats - Most Improved Player - Martha Baird
Senior Girls Senior A Wildcats - Most Valuable Player - Macie Austin
Senior Girls Tigers - Most Improved Player - Bridget Cody
Senior Girls Tigers - Most Valuable Player - Emma Goddard
Senior Girls Flamingos - Most Improved Player - Sabyna Sullivan
Senior Girls Flamingos - Most Valuable Player - Hayley Cook
Senior Girls Hoopers - Most Improved Player - Nikita Bellew
Senior Girls Hoopers - Most Valuable Player - Siobhan Connolly
Junior Girls Premier - Most Improved Player (Wayne Williams Trophy) - Anne Newmarch
Junior Girls Premier - Most Valuable Player (Wayne Williams Trophy) - Taylah Marr
Junior Girls Junior B Gold - Most Improved Player - Janetta Bishop
Junior Girls Junior B Gold - Most Valuable Player - Bridgette Johnson
Junior Girls Junior B Blue - Most Improved Player - Emma Rattray
Junior Girls Junior B Blue - Most Valuable Player - Hannah Clark & Amelia Noone
Junior Basketball Year 10 Best All Rounder Female (Bartlett Family Trophy) - Grace Mulholland
Junior Basketball Year 10 Best All Rounder Male (Patrick Grogan Memorial Trophy) - Thomas Kerr
Services to Basketball - Girls (Roncalli College Jamison Basketball Trophy) - Hannah Dale
Services to Basketball - Boys (Roncalli College Jamison Basketball Trophy) - Jacob Mulholland
Services to Basketball - Coach Junior Girls Gold (Coaching Badge) - Joshua Batchelor
Services to Basketball - Referee - Jacob Mulholland
Services to Basketball - Referee - Reagan Ashley
Services to Basketball - Referee - Hannah Dale
Hockey
Girls 1st XI - Most Valuable Player (Roncalli College Cup) - Molly Richardson
Girls 1st XI - Most Improved Player (Roncalli College Cup) - Grace Mulholland
Girls 1st XI - All Round Sportsmanship (Gregg Richards Cup) - Jessica McCleary
Boys 1st XI - Most Improved Player (Roncalli College Trophy) - Edward Heenan
Boys 1st XI - Most Valuable Player (Roncalli College Cup) - Jacob Hall
Netball
A Team - Most Valuable Player (Mould Family Trophy) - Laura Dorgan
A Team - Most Improved Player - Jaymee Cannell
A Team - Captain (Cindy Lyall Trophy) - Laura Dorgan & Kelly Waud
A Team - Goal Shooting (Carol Dawson Trophy) - Sonnie Katene & Libby Davenport
B Team - Most Valuable Player (Roncalli B Netball Cup) - Emma Goddard & Abigail O'Brien
B Team - Most Improved Player - Sophie Beard
C Team - Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Trophy) - Hayley Cook
C Team - Most Consistent Player - Naeve O'Driscoll
C1 Team - Most Valuable Player - Sophie Austin
C1 Team - Most Improved Player - Isabella Docherty
10A Team - Most Valuable Player (Christie Cup Junior MVP) - Llewellah Priest
10A Team - Most Improved Player - Olivia Clarkson
10A2 Team - Most Valuable Player - Grace Mulholland
10A2 Team - Most Improved Player - Gracyn Lindsay
10B Team - Most Valuable Player - Emma Brown & Emma Batchelor
10B Team - Most Improved Player - Hazel Ritchie
9A Team - Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Cup) - Ruby Young
9A Team - Most Improved Player - Melissa Pateman
9A2 Team - Most Valuable Player - Grace Kelliher
9A2 Team - Most Improved Player - Molly Steinmann
9B Team - Most Valuable Player - Ella Parker
9B Team - Most Improved Player - Ruby Dingle
Most Improved Senior Netballer (De Joux Family Cup) - Jaymee Cannell
Most Improved Junior Netballer (De Joux Family Cup) - Olivia Clarkson
Services to Netball - Umpiring SISS Junior Netball Tournament (Christchurch 2015) - Molly Richardson
Services to Netball (Netball Trophy) - Abigail O'Brien
Contribution to Junior Netball (Cooney Trophy) - Bridgette Johnson
Services to Netball Umpiring - Olivia Waldron
Services to Netball Umpiring - Abigail O'Brien
Services to Netball Umpiring - Laura Vaughan
Services to Netball Umpiring - Bridgette Johnson
Services to Netball Umpiring - Bridey Flynn
Services to Netball Coaching (Coaching Badge) - Emma Brown
Ski & Snowboard
Most Outstanding Performance (Roncalli College Trophy) - George Gibb
Aoraki Race Performance - Daniella Guiney
Rowing
Roncalli College Rowing Sportsmanship (The Gallipoli Cup) - Kate Gebbie
RONCALLI COLLEGE COLOURS AWARDS 2014
 
BASKETBALL - Thomas Anderson, Elliot Wilson, Kade Willetts, Reilly Cormack, Jacob Mulholland
FENCING - Matthew Musson
GYMNASTICS - Chelseigh Fransch
MULTI-SPORT - James Faulkner
NETBALL - Kate Shaw, Emma Goddard, Kate Braddick, Laura Dorgan, Abigail O’Brien, Jaymee Cannell
RUGBY - Luke Cody, Thomas Prayoonyuang, Conor Scott, Daniel Patterson, Samuel Struthers, William Taylor, Philippa Mee
RUGBY SEVENS - Lewey Richardson, Oscar Richardson, Patrick Simpson, James Brosnahan, Conor Scott, Luke Cody, Harrison Sayer, Thomas Prayoonyuang, Jack O’Shaughnessy, Liam Beck, Vai Leopoamo, Daniel Patterson
TABLE TENNIS - Ariella Ong
FOOTBALL - Alysha Miller, Bethney Pattie, Christina Ryan, Ethan Hickey, Luke Elsen
EQUESTRIAN – Jodi Gardner, Brittany Talbot
INLINE SPEED SKATING – Laura-Madeleine Kuepper
 
RUGBY
1ST XV
Player of the Year (O’Loughlin Family Cup) – Liam Cosgrove
Captains Cup – Liam Cosgrove, Conor Scott
Most Dedicated Player (Bradley Cup) – Patrick Simpson, Trent Roberts
Best All Rounder (Celtic RFC Trophy) – Conor Scott
Goal Kicking (Eileen Quin Memorial Cup) – James Brosnahan
Under 18
Player of the Year – Oscar Richardson, Jamahl Trillo-Feely
Most Valuable Back – Jamahl Trillo-Feely
Most Valuable Forward – Tyler Skene-Pratt, Oscar Richardson
Most Improved Back – Thomas Regenvanu
Most Improved Forward – Benjamin Rose
Under 16
Most Valuable Player (Hand Family Cup) – Jack O’Shaughnessy
Most Valuable Back – Patrick Brosnahan
Most Valuable Forward – Lauchlan Hicks
Most Improved Back – Julian Thielmann
Most Improved Forward – Alexander Betts
Under 14 ½ Gold
Most Valuable Player (Maurice Stapleton Cup) – Dean Andrews
Most Valuable Forward – Will Harding-Richardt
Most Valuable Back – Dean Andrews
Most Improved Back – Liam Murray
Most Improved Forward – Edward Heenan
Under 14 ½ Blue
Most Valuable Player (The Aorangi Customs and Pelle Cup) – Joshua Manson
Most Valuable Forward – Gerard McKeown
Most Valuable Back – Joshua Manson
Most Improved Back – Brodie Watts
Most Improved Forward – Ben Stickings
Girls
Contribution to Girls Rugby – Philippa Mee, Kendra May
Most Valuable Forward – Daisha Peneamene
Most Valuable Back – Luisa Sherriff-Eade
Most Improved Back – Grace Kemp
Most Improved Forward – Susanna Shaw
 
NETBALL
Captain A Netball Team (Cindy Lyall Trophy) – Kelly Waud
A Team Goal Shooting (Carol Dawson Trophy) – Sonnie Katene
B Team Most Valuable Player (Roncalli B Netball Cup) – Kate Shaw
B Team Most Improved Player – Ruby Harper, Abigain O’Brien
C Team Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Trophy) - Hayley Cook
C Team Most Consistent Player – Laura Cockroft
C1 Team Most Valuable Player – Meg Wolffenbuttel
C1 Team Most Improved Player – Laura Strachan, Daisha Peneamene
10A Team Most Valuable Player (Christie Cup Junior MVP) – Emily Gilchrist
10A Team Most Improved Player – Siobhan Connolly
10A2 Team Most Valuable Player – Kate Davie
10A2 Team Most Improved Player – Isobella Docherty
10B1 Team Most Valuable Player – Taylah Marshall
10B1 Team Most Improved Player – Grace Piddington
10B2 Team Most Valuable Player – Penelope Livesey
10B2 Team Most Improved Player – Chevaughan Greer-Stickings
9A Team Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Cup) – Llewellah Priest
9A Team Most Improved Player – Samantha Williamson
9A2 Team Most Valuable Player – Sarah Waldron
9A2 Team Most Improved Player – Grace Mulholland
9B1 Team Most Valuable Player – Ruby Sugrue
9B1 Team Most Improved Player – Ella Baird
9C Team Most Valuable Player – Rebecca Roddick
9C Team Most Improved Player – Hazel Ritchie

Most Improved Senior Netballer (de Joux Family Cup) – Kate Braddick
Most Improved Junior Netballer (de Joux Family Cup) – Siobhan Connolly
 
Services to Netball
Netball Trophy – Brittany Cannell
Umpiring – Abigail O’Brien, Olivia Waldron, Brittany Cannell
Umpiring SISS Senior Netball Tournament – Abby O’Brien
Umpiring SISS Junior Netball Tournament – Olivia Waldron, Madeline Johnson
Coach 10B1 Team (Coaching Badge) – Brittany Cannell, Rowie O’Driscoll
Coach 9B1 Team (Coaching Badge) – Emma Godard, Kelly Waud
 
BASKETBALL
Boys
Senior Premier Most Valuable Player (Roncalli College Basketball Trophy) – Thomas Anderson
Senior Premier Most Improved Player (Roncalli College Basketball Trophy) – Reilly Cormack
Senior A Bucks Most Valuable Player – Akito Hoshina
Senior A Bucks Most Improved Player – Hiroyuki Uchino
Senior A Hawians Most Valuable Player – Liam Cosgrove
Senior A Hawians Most Improved Player – Patrick Brosnahan
Senior B Africanos Most Valuable Player – Bailey Tyree
Senior B Africanos Most Improved Player – Bryan Ryan
Senior B Tune Squad Most Valuable Player – Timothy Coughlan
Senior B Tune Squad Most Improved Player – Hayden Hunter
Junior Premier Most Valuable Player (Roncalli College Basketball Trophy) – Connor O’Driscoll
Junior Premier Most Improved Player (Roncalli College Basketball Trophy) – Damian Tarrant
Junior B Gold Most Valuable Player – Daniel Goodwin
Junior B Gold Most Improved Player – Elouan Hay-Fourmond
Junior B Black Most Valuable Player – Gerard McKeown
Junior B Black Most Improved Player – Benjamin Walls
Girls
Senior Premier Most Valuable Player (Wayne Williams Trophy) – Siobhan O’Connor
Senior Premier Most Improved Player (Wayne Williams Trophy) – Luisa Sherriff-Eade
Senior A Wildcats Most Valuable Player – Emma Goddard
Senior A Wildcats Most Improved Player – Emma Te Raki
Senior B Tigers Most Valuable Player – Kate Braddick
Senior B Tigers Most Improved Player – Abigail Kinsman
Senior B Stingers Most Valuable Player – Kaylee Hutton
Senior B Stingers Most Improved Player – Emily van der Heyden
Senior C Pumas Most Valuable Player – Mayuko Nakamura
Senior C Pumas Most Improved Player – Kate Shaw
Senior C Flamingos Most Valuable Player – Hayley Cook
Senior C Most Improved Player – Amelia Race
Senior C Chicks Most Valuable Player – Sophie Hale
Senior C Chicks Most Improved Player – Mackenzie Senior
Junior Premier Most Valuable Player (Wayne Williams Trophy) – Tuiana Davis
Junior Premier Most Improved Player (Wayne Williams Trophy) – Llewellah Priest
Junior B Gold Most Valuable Player – Sophie Austin
Junior B Gold Most Improved Player – Emma Todd
Junior B Blue Most Valuable Player – Anna Brosnahan, Grace Mulholland
Junior B Blue Most Improved Player – Caitlin Bradley
Junior B Black Most Valuable Player –Samantha Williamson
Junior B Black Most Improved Player – Kate Gebbie
 
Junior Basketball Year 10 Best All Rounder Male (Patrick Grogan Memorial Trophy) – Isaac Matson
Junior Basketball Year 10 Best All Rounder Female (Bartlett Family Trophy) – Tuiana Davis
 
Services to Basketball
Girls (Jamison Basketball Trophy) – Hannah Dale
Boys (Jamison Basketball Trophy) – Thomas Anderson, Nicholas O’Brien
Coach Junior Premier Boys (Coaching Badge) – Nicholas O’Brien, Thomas Anderson
Coach Junior B Boys Blue (Coaching Badge) – Kade Willetts
Coach Junior B Girls Black (Coaching Badge) Michaela Black
Referee – Alysha Miller, Hannah Dale
 
FOOTBALL
18th Grade Youth Most Valuable Player (Miller Family Cup) – Jordyn Ellis
18th Grade Youth Most Improved Player (Middlemiss Family Trophy) – James O’Connor
16th Grade Boys Most Valuable Player (Hickey Family Trophy) – John Woodall
16th Grade Boys Most Improved Player (Hickey Family Trophy) – Conor McNicholl
14th Grade Boys Most Valuable Player (R Smith Family Trophy) – Elliot Barratt, Thomas Kerr
14th Grade Boys Most Improved Player (R Smith Family Trophy) – Jack Kelliher
Girls 1st XI Player of the Year (Ryan Family Trophy) – Christina Ryan
Girls 1st XI Most Improved Player (Ryan Family Trophy) – Caitlyn Whittington
 
HOCKEY
 Boys
 Leadership to Hockey – Liam Beck
1st XI Most Valuable Player (Roncalli College Cup) – Luke Cody
1st XI Most Improved Player (Roncalli College Trophy) – Angus Gallagher
B Team All Round Sportsmanship – Jacob Hall
B Team Most Valuable Player – Gabriel Evans
B Team Most Improved Player – Harrison Sayer
Girls
 1st XI All Round Sportsmanship (Gregg Richards Cup) – Molly Richardson
1st XI Most Valuable Player (Roncalli College Cup) – Libby Taylor
1st XI Most Improved Player (Roncalli College Cup) – Georgia Rees
B Team All Round Sportsmanship – Anne Newmarch
B Team Most Valuable Player – Olivia Milne
B Team Most Improved Player – Lucca Ayers
Services to Hockey
Umpiring – Alexander Betts, Cormac Betts, Gabriel Evans
 
SKI & SNOWBOARD
Most Outstanding Performance (Roncalli College Trophy) – Olivia Odey
 
2013 WINTER SPORTS PRIZE GIVING RECIPIENTS
COLOURS AWARDS
BASKETBALL - Kade Willets, Thomas Anderson
GYMNASTICS - Chelseigh Fransch
FOOTBALL - Leanna Ryan, Morgan Stevenson, Christina Ryan, Bethany Pattie, Gretchen McAleer, Lukas Elsen, Matthew Geach
EQUESTRIAN - Jodi Gardner
RUGBY - Caitlin Rowland, Vincent Laumoli, Liam Cosgrove, Patrick Simpson, Thomas Prayoonyuang, Jordan Hooke, Conor Scott, Matt Priest, Vai Leopoamo, Jake O’Toole
INLINE SPEED SKATING - Laura-Madeline Kuepper
NETBALL - Laura Dorgan, Kate Shaw, Emma Goddard, Kelly Waud, Macie Austin
RUGBY
1st XV
 Most Dedicated Player (Bradley Cup) - Vincent Laumoli
Most Consistent Forward (Murphy Cup) - Thomas Prayoonyuang
Most Consistent Back - Liam Beck
Most Improved Player - Patrick Simpson
Goal Kicking (Eileen Quin Memorial Cup) - Jordan Hooke
Best All Rounder (Celtic RFC Trophy) - Jordan Hooke
Player of the Year (O’Loughlin Family Cup) - Conor Scott
Roncalli College Captains Cup - Jordan Hooke
Under 18
Most Improved Back - Harrison Sayer
Most Improved Forward - Tyler Skene-Pratt
Most Valuable Back - Joshua Sullivan
Most Valuable Forward - Joshua Batchelor
Player of the Year - James Brosnahan
Under 16
Most Improved Back - Sam Taylor
Most Improved Forward - Benjamin Rose
Most Valuable Back - Patrick Brosnahan
Most Valuable Forward - Connor Laurie
Most Valuable Player (Hand Family Cup) - Jack O’Shaughnessy
Under 14 ½
Most Improved Back - Joshua Manson
Most Improved Forward - Cody Allan
Most Valuable Back - Stuart Williams
Most Valuable Forward - Cameron Clark
Most Valuable Player (Aorangi Customs and Pelle Cup) - Gerard McKeown
Girls
Most Improved Back - Luisa Sherriff-Eade
Most Improved Forward - Daisha Peneamene
Most Valuable Back - Isobel McKeown
Most Valuable Forward - Philippa Mee
Contribution to Girls Rugby (Roncalli College Cup) - Caitlin Rowland
FOOTBALL
18th Grade
Youth Most Valuable Player (Miller Family Cup) - Francis Blackstock
Youth Most Improved Player (Middlemiss Family Trophy) - Joseph Crawford
16th Grade
Boys Most Valuable Player - Jordyn Ellis
Grade Boys Most Improved Player - Liam Kenter
14th Grade
Boys Most Valuable Player (R Smith Family Trophy) - Damian Tarrant
Boys Most Improved Player (R Smith Family Trophy) - Jack Kelliher
Girls 1st XI
Player of the Year (Ryan Family Trophy) - Leanna Ryan
Player of the Year (Ryan Family Trophy) - Morgan Stevenson
 Most Improved Player - Alysha Miller
Saints B Girls Team
Most Valuable Player - Aimee Bell
Most Improved Player - Amelia Bunting
Services to Refereeing
Ethan Hickey
Services to Football Coaching
Girls B Saints (Coaching Badge) - Matthew Geach
Girls B Saints (Coaching Badge) - Andrew Mikhail
Girls B Saints (Coaching Badge) - Lukas Elsen
BASKETBALL
Junior Boys
Most Improved Player  (Junior B) - Matthew Holgate
Most Valuable Player  (Junior B) - Samuel Auton
Most Improved Player (Junior Premier) Roncalli College Basketball Trophy - Benjamin Stickings
Most Valuable Player (Junior Premier) Roncalli College Basketball Trophy - Joseph Anderson
Most Valuable Player (Junior Premier) Roncalli College Basketball Trophy - Reilly Cormack
Senior Boys
Most Improved Player (Senior Premier) Roncalli College Basketball Trophy - James Brosnahan
Most Valuable Player (Senior Premier) Roncalli College Basketball Trophy - Nicholas O’Brien
Most Valuable Player  (The Dream Team) - Harrison Sayer
Most Improved Player  (The Dream Team) - Hayden Hunter
Most Valuable Player  (Senior B Bucks) - Jack Stickings
Most Improved Player  (Senior B Bucks) - Yuet Hin (Anson) Wong
Most Improved Player  (Senior B Crocs) - Joshua Sullivan
Most Valuable Player  (Senior B Crocs) - Mathew Black
Most Improved Player  (Senior B Tropics) - Sangyong Ko
Most Valuable Player  (Senior B Tropics) - Jordan Hooke
Junior Basketball
Year 10 Best All Rounder - Female (Bartlett Family Trophy) - Ruby Harper
Year 10 Best All Rounder – Male (Patrick Grogan Memorial Trophy) - Jacob Mulholland
Junior Girls
Most Improved Player  (Junior B Gold) - Jemma Gormack
Most Valuable Player  (Junior B Gold)  - Tuiana Davis
Most Improved Player  (Junior B Blue) - Sabyna Sullivan
Most Valuable Player  (Junior B Blue) - Emily O’Connor
Most Improved Player (Junior Premier) Wayne Williams Trophy - Kate Braddick
Most Valuable Player (Junior Premier) Wayne Williams Trophy - Ruby Harper
Senior Girls
Most Improved Player  (Senior B Gold) - Jessica Cowie
Most Valuable Player  (Senior B Gold) - Yuko Tsujii
Most Improved Player  (Senior B White) - Brooke Leonard
Most Valuable Player  (Senior B White) - Martha Baird
Most Improved Player  (Senior B Blue) - Lauren Waite
Most Valuable Player  (Senior B Blue) - Lucy McClenaghan
Most Improved Player  (Senior B Year 13) - Lara Frampton
Most Valuable Player  (Senior B Year 13) - Morgan Stevenson
Most Improved Player  (Senior B Stingers) - Bonnie McCallum
Most Valuable Player  (Senior B Stingers) - Michaela Black
Most Improved Players  (Senior A Wildcats) - Molly Willis
Most Valuable Player  (Senior A Wildcats) - Jada Hammond
Most Valuable Player  (Senior A Wildcats) - Laura Dorgan
Most Improved Player (Senior Premier) Wayne Williams Trophy - Sarah Austin
Most Valuable Player (Senior Premier) Wayne Williams Trophy - Genevieve O’Connor
Most Valuable Player (Senior Premier) Wayne Williams Trophy - Emma Goddard
Services to Basketball
GIRLS Roncalli College Jamison Basketball Trophy - Hannah Dale
BOYS Roncalli College Jamison Basketball Trophy - Thomas Anderson
Services to Coaching
Girls Senior B White (Coaching Badge) - Maddison Hamel
Junior Premier Boys (Coaching Badge) - Thomas Anderson
Junior Premier Boys (Coaching Badge) - Nicholas O’Brien
Junior B Girls Blue )Coaching Badge) - Jaimee Gilbert
Services to Refereeing
Jacob Mulholland
Alysha Miller
Services to Refereeing and Volunteering
Hannah Dale
HOCKEY
Girls 1st XI
Most Valuable Player (Roncalli College Cup) - Shannon Wallace
Most Improved Player (Roncalli College Cup) - Lauren Kelly
All Round Sportsmanship (Gregg Richards Cup) - Anna Kensell
Girls B Team
Team Most Valuable Player - Courtney Walls
Most Improved Player  - Olivia Cockroft
 All Round Sportsmanship - Greta Gibson
Boys 1st XI
Most Improved Player (Roncalli College Trophy) - Kenneth Woodall
Most Valuable Player (Roncalli College Cup) - Luke Cody
Leadership - Liam Beck
Services to Umpiring
Alexander Betts
Emily Shearer
NETBALL
A Team
Most Valuable Player (Mould Family Trophy) - Kate Shaw
Most Improved Player - Emma Goddard
Captain (Cindy Lyall Trophy) - Genevieve O’Connor
Goal Shooting (Carol Dawson Trophy) - Genevieve O’Connor
B Team
Most Valuable Player (Roncalli B Netball Cup) - Libby Davenport
Most Improved Player - Brittany Cannell
C Team
Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Trophy) - Luisa Sherriff-Eade
Most Improved Player - Kendra May
10A Team
Most Valuable Player (Christie Cup Junior MVP) - Sonnie Katene
Most Valuable Player (Christie Cup Junior MVP) - Kate Braddick
Most Improved Player - Jaymee Cannell
10A2 Team
Most Valuable Player - Hannah Watson
Most Improved Player - Devaney Davis
10B1 Team
Most Valuable Player - Emily Wilson
Most Improved Player - Chantal Sisson
10B2 Team
Most Valuable Player - Renee Leonard
Most Improved Player - Neve Beens
9A Team
Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Cup) - Siobhan Connolly
Most Valuable Player (Klondyke Fresh Milk Cup) - Isobel McKeown
Most Improved Player - Naeve O’Driscoll
9A2 Team
Most Valuable Player - Isabella Docherty
Most Improved Player - Grace Piddington
9B1 Team
Most Valuable Player - Kimberly Geels
Most Improved Player - Grace Moore
9B2 Team
Most Valuable Player - Tarah Cullen
Most Improved Player - Taylah Downing
9C Team
Most Valuable Player - Anneke Geels
Most Improved Player  - Penelope Livesey
Most Improved
Senior Netballer (De Joux Family Cup) - Emma Goddard
Junior Netballer (De Joux Family Cup) - Jaymee Cannell
Services to Umpiring
Brittany Cannell
Olivia Waldron
Kelsey Parish
SISS Junior Netball Tournament Christchurch 2013 - Brittany Cannell
Services to Coaching
9B2 Team (Coaching Badge) - Chante Cooper
10B2 Team (Coaching Badge) - Rowie O’Driscoll
Services to Netball
Roncalli College Netball Trophy - Genevieve O’Connor
Contribution to Junior Netball
Cooney Trophy - Olivia Waldron
2012

BASKETBALL
 
JUNIOR BOYS
Most Improved Player (Junior Premier Boys) Tim Coughlan  Roncalli College Basketball Trophy
Most Improved Player (Junior B Boys Blue) Matthew Musson                                  
Most Improved Player (Junior B Boys Gold) Joseph Crawford                                   
 
Most Valuable Player (Junior Premier Boys) Joshua Batchelor Roncalli College Basketball Trophy
Most Valuable Player (Junior B Boys Blue) Bailey Tyree             
Most Valuable Player (Junior B Boys Gold) James Hamilton
 
The PATTRICK GROGAN MEMORIAL TROPHY for Year 10 Best All Round Male Basketball Player was awarded to Matthew McKechnie
 
JUNIOR GIRLS
Most Improved Player (Junior Premier Girls Year 10) Emma Te Raki Wayne Williams Trophy
Most Improved Player (Junior Premier Girls Year 9) Hannah Watson
Most Improved Player (Junior B Girls Blue) Olivia Cockroft                                        
Most Improved Player (Junior B Girls Gold) Laura Strachan                        
Most Improved Player (Junior B Girls Black) Ella Candy                
                               
 
Most Valuable Player (Junior Premier Girls Year 10) Emma Goddard Wayne Williams Trophy
Most Valuable Player (Junior Premier Girls Year 9) Ruby Harper
Most Valuable Player (Junior B Girls Blue) Jada Hammond & Molly Willis
Most Valuable Player (Junior B Girls Gold) Molly McDougall                   
Most Valuable Player (Junior B Girls Black) Jodi Gardner                           
                                               
 
The BARTLETT FAMILY TROPHY for Year 10 Best All Round Female Basketball Player was awarded to
Macie Austin
 
Alysha Miller is awarded the RONCALLI COLLEGE JAMISON BASKETBALL TROPHY for Services to Basketball
 
SENIOR BOYS
Most Improved Player (Senior Premier Boys) Josef Jacob  Roncalli College Basketball Trophy
Most Improved Player (Senior B Boys Raptors) Luke Williams                                                                  
Most Improved Player (Senior B Boys Bucks) Hayden Smith
Most Improved Player (Senior B Boys Gold) Ryan Swale             
Most Improved Player (Senior B Boys Jets) Leaham O’Brien      
 
Most Valuable Player  (Senior Premier Boys) Tom Anderson Roncalli College Basketball Trophy
Most Valuable Player (Senior B Boys Raptors) Ben Watson                                      
Most Valuable Player (Senior B Boys Bucks) Henry Race                                           
Most Valuable Player (Senior B Boys Gold) Shaun Nolan
Most Valuable Player (Senior B Boys Jets) Matthew Parish                                      
 
Tom Anderson is awarded the RONCALLI COLLEGE JAMISON BASKETBALL TROPHY for Services to Basketball.
 
SENIOR GIRLS
Most Improved Player (Senior Premier Girls) Genevieve Cockburn Wayne Williams Trophy
Most Improved Player (Senior B Girls Blue) Shanna Lusty                                                           
Most Improved Player (Senior B Girls White) Caitlin Davenport                                                                               
Most Improved Player (Senior B Girls Gold) Georgia Parish                                       
Most Improve Player (Senior B Girls Black) Emily Reese Jones
Most Improved Player (Senior B Girls Green) Kara Dolan                                            
 
Most Valuable Player (Senior Premier Girls) Anna O’Toole Wayne Williams Trophy
Most Valuable Player (Senior B Girls Blue) Brittany Cannell                                     
Most Valuable Player (Senior B Girls White) Kelsey Parish                                       
Most Valuable Player (Senior B Girls Gold) Briar Mulcahy                                         
Most Valuable Player (Senior B Girls Black) Temarama Wyatt
Most Valuable Player (Senior B Girls Green) Amy Blackler       
 
 
The following students received basketball coaching badges and merit for their Services to Basketball:-
 
Tom Anderson Coach – Junior Premier Boys
Anna O’Toole Coach – Senior B Girls Black
Reuben King Coach – Senior B Boys Gold
Chris Sharples  Coach – Senior B Boys Gold
Nick O’Brien   Coach – Junior Premier Boys
Alex McDuff Coach – Junior B Boys Blue
Jaimee Gilbert  Coach – Junior B Girls Gold
Briar Mulcahy  Coach – Junior B Girls Gold
Maddie Hamel Coach – Junior B Girls Blue
Gretchen McAleer Coach – Junior B Girls Blue
Josef Jacob Coach – Senior B Girls White
Millie Farr Coach – Junior B Girls Black
Jacqui Forde Coach – Senior B Girls Gold
 
 
FOOTBALL
 
GIRLS 1st XI TEAM
Most Improved Player Therese Styles                 
Most Valuable Player Leanna Ryan                                                                     
    
GIRLS B TEAM SAINTS
Most Improved Player Caitlyn Whittington                                      
Most Valuable Player Aimee Bell                                                                        
               
JUNIOR 14TH GRADE
Most Improved Player James O’Connor R Smith Family Trophy
Most Valuable Player  Joseph Crawford R Smith Family Trophy
 
16TH GRADE BOYS
Most Improved Player  Travin Patterson                                                             
Most Valuable Player  Josef Crawford                
 
 
18TH GRADE BOYS
Most Improved Player  Jamahl Peneamene
Most Valuable Player  Josef Jacob
 
SENIOR BOYS 1st XI
Most Improved Player Jamie Chambers  Middlemiss Family Trophy
Most Valuable Player Patrick Lees Miller Family Cup
 
 
The following students received football coaching badges and merit for their Services to Roncalli Football:-
 
Peter Setterfield  Coach – Girls B Team
Patrick O’Neill  Coach –Girls B Team
 
Ethan Hickey received a merit for Services to Refereeing for Football
 
HOCKEY
 
GIRLS A TEAM
Most Valuable Player  Libby Taylor Roncalli College Cup
Most Improved Player Shannon Wallace Roncalli College Cup
All Round Sportsmanship Millie Farr Gregg Richards Cup
 
GIRLS BLUE TEAM
Most Valuable Player Genevieve Cockburn                                    
Most Improved Player Lauren Kelly
All Round Sportsmanship Chante Cooper                
 
GIRLS GOLD TEAM
Most Valuable Player  Anastasia Zaleta                                              
Most Improved Player Tessa Peattie                                                    
All Round Sportsmanship Kathryn Ford
 
 
Emily Shearer was awarded a merit to her Services to Hockey Umpiring.
 
1st XI BOYS
Most Valuable Player Liam Beck Roncalli College Trophy
Leadership to Hockey Stephen Ford
Most Improved Player Samuel Kensell Roncalli College Trophy
Most Consistent Back Jamahl Trillo-Feely        
Most Consistent Forward Adam Beck                        
 
 
JUNIOR NETBALL
 
9B3 TEAM
Most Improved Player Neve Beens
Most Valuable Player Mackenzie Senior
 
9B2 TEAM
Most Improved Player Laura Strachan                                 
Most Valuable Player Meg Wolffenbuttel
 
9B1 TEAM
Most Improved Player Daisha Peneamene                       
Most Valuable Player Olivia Waldron
 
9A2 TEAM
Most Improved Player Amelia Race
Most Valuable Player Hayley Cook
 
9A TEAM
Most Improved Player Jaymee Cannell
Most Valuable Player Abigail O’Brien  Klondyke Fresh Milk Cup
 
 
10B1 TEAM
Most Improved Player Jessica McCleary
Most Valuable Player Ellie McIlraith
 
10A2 TEAM
Most Improved Player Brooke Wilkins
Most Valuable Player Laura Cockroft
 
10A TEAM
Most Improved Player Jada Hammond
Most Valuable Player Laura Dorgan Christie Cup
 
Kelly Waud received the COONEY TROPHY for her Contribution to Junior Netball
 
Most Improved Junior Netballer for 2012 Receiving the DE JOUX FAMILY TROPHY was awarded to
Jada Hammond
 
 
SENIOR NETBALL
 
C1 TEAM
Most Improved Player Lucy McGlenaghan                        
Most Valuable Player Temarama Wyatt                            
 
C TEAM
Most Improved Player Charlotte O’Shaughnessy                                           
Most Valuable Player Emma Henderson  Klondyke Fresh Milk Trophy
 
B TEAM
Most Improved Player Brittany Cannell
Most Valuable Player Jacqui Forde Roncalli B Netball Cup
 
A TEAM
Most Improved Player Kaylee Hutton
Most Valuable Player Genevieve Cockburn  Mould Family Trophy
Captain A Netball Team  Anna O’Toole Cindy Lyall Trophy
 
Goal Shooting Genevieve O’Connor  Carol Dawson Trophy
 
Most Improved Senior Netballer for 2012 Receiving the DE JOUX FAMILY TROPHY was awarded to Kaylee Hutton
 
Kate Shaw received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Junior Netball Tournament in Christchurch
 
Brittany Cannell received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Junior Netball Tournament in Christchurch and the South Island Secondary Schools Senior Netball Tournament in Dunedin
 
Holly Pierce received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Senior Netball Tournament in Dunedin. 
 
The Roncalli College Netball Trophy for Services to Netball for 2012 is awarded to Brittany Cannell
 
 
RUGBY
 
UNDER 14 ½ BOYS BLUE
Most Improved Back Thomas Regenvanu                                      
Most Improved Forward Cameron Clark                 
Most Valuable Back Aidan Barnes-Webber                                 
Most Valuable Forward Jorge Jacob                                        
                                                                               
Roncalli Rugby U14 ½  Most Valuable Player  Joshua Batchelor  The Aorangi Customs and Pelle Cup
                                                                                                    
 
UNDER 14 ½ BOYS GOLD
Most Improved Back Ethan Pierce                                     
Most Improved Forward Matt Brownie   
Most Valuable Back Harrison Sayer                 
Most Valuable Forward Stanislav Dragalev                          
 
Roncalli Rugby U15 Most Valuable Player Matthew McKechnie Maurice Stapleton Memorial Cup

    
 
UNDER 16 BOYS TEAM
Most Improved Back Liam Beck
Most Improved Forward Jack Stickings                    
Most Valuable Back Michael Lees                                    
Most Valuable Forward Tom Prayoonyuang                        
                                                               
Roncalli Rugby U16 Most Valuable Player  Lewey Richardson  Hand Family Cup

                                    
 
UNDER 18 BOYS TEAM
Most Improved Back Ben Crawford
Most Improved Forward Leon Kurokami
Most Valuable Back Hayden Dunn
Most Valuable Back Matthew Ogg
 
Roncalli Rugby U18  Player of the Year  Luke Cody

 
1ST XV TEAM
Most Dedicated Player Liam Cosgrove  Bradley Cup       
Most Consistent Forward Jimmy Bown      Murphy Cup
Most Consistent Back Daniel Dorgan                  
Most Improved Player Garrick Batchelor                                            
Goal Kicking Daniel Dorgan  Eileen Quin Memorial Cup
Best All Rounder 1st XV Rugby Ben Simpson and Ben Watson Celtic RFC Trophy
 
Robert Mulvena & Brook Toomalatai received a merit and coaching badge for services to Rugby Coaching th Roncalli U14 ½ Blue Rugby Team
 
The Roncalli College Captains Cup for the 1st XV is presented to Regan Breen
 
‘PLAYER OF THE YEAR’ for the RONCALLI 1ST XV receiving the
O’Loughlin Family Cup was awarded to
 
Robert Mulvena

 

 


2011


BASKETBALL
 
JUNIOR BOYS
Most Improved Player                   (Junior Premier Boys) Kade Willetts Roncalli College Basketball Trophy
Most Improved Player                   (Junior B Boys Blue) Ryan Li                                        
Most Improved Player                   (Junior B Boys Gold) Jorge Jacob                                              
 
Most Valuable Player                     (Junior Premier Boys) Nick O’Brien Roncalli College Basketball Trophy
Most Valuable Player                     (Junior B Boys Blue) Nikolaas Remmerswaal      
Most Valuable Player                     (Junior B Boys Gold) Timothy Coughlan
 
The PATTRICK GROGAN MEMORIAL TROPHY for Year 10 Best All Round Male Basketball Player was awarded to Tom Anderson
 
JUNIOR GIRLS
Most Improved Player                   (Junior Premier Girls) Kate Arscott Wayne Williams Trophy
Most Improved Player                   (Junior B Girls Blue) Sophie Mayes                                          
Most Improved Player                   (Junior B Girls Gold) Olivia Cockroft                        
Most Improved Player                   (Junior B Girls Black) Bethany Lambourne                            
Most Improved Player                   (Junior B Girls White) Susanna Shaw                      
 
Most Valuable Player                     (Junior Premier Girls) Laura Dorgan Wayne Williams Trophy
Most Valuable Player                     (Junior B Girls Blue) Kaylee Hutton                                         
Most Valuable Player                     (Junior B Girls Gold) Jada Hammond                      
Most Valuable Player                     (Junior B Girls Black) Lucy McClenaghan                               
Most Valuable Player                     (Junior B Girls White) Kendra May                                           
 
The BARTLETT FAMILY TROPHY for Year 10 Best All Round Female Basketball Player was awarded to
Siobhan O’Connor
 
SENIOR BOYS
Most Improved Player                   (Senior Premier Boys) Nicholas Kloosterman Roncalli College Basketball Trophy
Most Improved Player                   (Senior B Boys Black) Chris Sharples                                                                       
Most Improved Player                   (Senior B Boys Blue) Jimmy Bown
Most Improved Player                   (Senior B Boys Gold) Benjamin Simpson                              
 
Most Valuable Player                     (Senior Premier Boys) Aaron Murray Roncalli College Basketball Trophy
Most Valuable Player                     (Senior B Boys Black) Henry Race                                             
Most Valuable Player                     (Senior B Boys Blue) Patrick O’Neill                                        
Most Valuable Player                     (Senior B Boys Gold) Henry Scott                                             
 
SENIOR GIRLS
Most Improved Player                   (Senior Premier Girls) Melissa Cosgrove & Lucinda Shaw Wayne Williams Trophy
Most Improved Player                   (Senior B Girls Blue) Kelsey Priest                                                           
Most Improved Player                   (Senior B Girls Gold) Bridget Austin                                                                        
Most Improved Player                   (Senior B Girls Black) Stephanie Sayer                                   
Most Improve Player                     (Senior B Girls White) Emily Reese Jones                                             
 
Most Valuable Player                     (Senior Premier Girls) Anna O’Toole Wayne Williams Trophy
Most Valuable Player                     (Senior B Girls Blue) Sophie Goddard                                     
Most Valuable Player                     (Senior B Girls Gold) Rebekah Rooney                                   
Most Valuable Player                     (Senior B Girls Black) Gretchen McAleer                                               
Most Valuable Player                     (Senior B Girls White) Lyssa Jones & Matilda Walden    
 
Kathryn Richards is awarded the RONCALLI COLLEGE JAMISON BASKETBALL TROPHY for Services to Basketball.
The following students received basketball coaching badges and merit for their Services to Basketball:-
 
Kathryn Richards Coach – Junior Premier Girls
Courtenay Hamel Coach – Senior B Girls Gold
Lucinda Shaw Coach – Junior B Girls White
Zoe Sloane Coach – Junior B Girls Gold
Jordan Hooke Coach – Junior Premier Boys
Aaron Murray Coach – Junior B Boys Gold
Joshua Flutey Coach – Junior B Boys Gold
Jamie Smith Coach – Junior B Boys Blue
 
FOOTBALL
 
GIRLS 1st XI TEAM
Most Improved Player                   Briar Mulcahy & Erin Broughton                              
Most Valuable Player                     Leanna Ryan                                                                     
    
GIRLS B TEAM
Most Improved Player                   Lara Frampton & Aimee Bell                                     
Most Valuable Player                     Hollie O’Toole                                                                 
               
JUNIOR 15TH GRADE
Most Improved Player                   Damon King  R Smith Family Trophy
Most Valuable Player                     Leanna Ryan  R Smith Family Trophy
 
15TH GRADE SAINTS
Most Improved Player                   Ben Rose                                                            
Most Valuable Player                    Therese Styles                 
 
17TH GRADE (GOLD)
Most Improved Player                   Tan Phromsorn
Most Valuable Player                     Tle Temboonsak             
 
17TH GRADE BLUE
Most Improved Player                   Bas Jenpichitkulchai                      
Most Valuable Player                     Nathan Kerridge                             
 
SENIOR BOYS 1st XI
Most Improved Player                   Joseph Jacob  Middlemiss Family Trophy
Most Valuable Player                     James Spence  Miller Family Cup
 
 
The following students received football coaching badges and merit for their Services to Roncalli Football:-
 
Tyrone Smith Coach – Junior Boys 15th Grade
Alexander Dooley Coach – Junior Boys 15th Grade
Harlem Cole Coach – Girls B Team
David Moore Coach –Girls B Team
 
 
HOCKEY
 
GIRLS A TEAM
Most Valuable Player                     Yolanda Smith Roncalli College Cup
Most Improved Player                   Ashlea Small Roncalli College Cup
All Round Sportsmanship             Mikaela Farr Gregg Richards Cup
GIRLS B TEAM
Most Valuable Player                     Chante Cooper                                
Most Improved Player                   Katharina Kimpel
All Round Sportsmanship             Genevieve Cockburn                    
 
GIRLS ‘3’ TEAM
Most Valuable Player                     Anastasia Zaleta                                              
Most Improved Player                   Kara Dolan                                                         
All Round Sportsmanship             Olivia Cockroft
 
Paige Doudle & Hollie O’Toole received a merit and coaching badge for their services to coaching the Roncalli Girls ‘3’ Hockey Team.
 
Emily Shearer was awarded a merit to her services to hockey umpiring.
 
1st XI BOYS
Most Valuable Player                      Tim Bunckenburg  Roncalli College Trophy
Leadership to Hockey                    Tim Bunckenburg
Most Improved Player                     Luke Cody  Roncalli College Trophy
Most Promising Back                     Jamahl Trillo-Feely        
Most Consistent Forward               Liam Beck                           
 
 
JUNIOR NETBALL
 
9B2 TEAM
Most Improved Player                   Jessica Cowie                                   
Most Valuable Player                     Susanna Shaw
 
9B1 TEAM
Most Improved Player                   Olivia Cockroft                 
Most Valuable Player                     Alysha Miller
 
9A2 TEAM
Most Improved Player                   Mikaela Robinson
Most Valuable Player                     Kendra May
 
9A TEAM
Most Improved Player                   Ainslie Tipper
Most Valuable Player                     Laura Dorgan  Klondyke Fresh Milk Cup
 
10B2 TEAM
Most Improved Player                   Kara Dolan                                         
Most Valuable Player                     Kaysha Walters
 
10B1 TEAM
Most Improved Player                   Sophie Newmarch
Most Valuable Player                     Sophie Mayes
 
10A2 TEAM
Most Improved Player                   Abby McNeill
Most Valuable Player                     Lauren Waite
 
10A TEAM
Most Improved Player                   Kaylee Hutton
Most Valuable Player                     Rowie O’Driscoll  Christie Cup
 
Most Improved Junior Netballer for 2011 Receiving the DE JOUX FAMILY TROPHY was awarded to
Kaylee Hutton
 
 
SENIOR NETBALL
 
S2 TEAM
Most Improved Player                   Akari Otsuka                                     
Most Valuable Player                     Genevieve Woodall
 
S1 TEAM
Most Improved Player                   Brianna McDonald
Most Valuable Player                     Maddy Hamel
 
C1 TEAM
Most Improved Player                   Shannon Newlands                       
Most Valuable Player                     Sophie Goddard                              
 
C TEAM
Most Improved Player                   Rebekah Walters                                            
Most Valuable Player                     Emma Henderson  Klondyke Fresh Milk Trophy
 
B TEAM
Most Improved Player                   Gretchen McAleer
Most Valuable Player                     Genevieve Cockburn & Hollie Pierce       Roncalli B Netball Cup
 
A TEAM
Most Improved Player                   Maya Dodd
Most Valuable Player                     Yolanda Smith  Mould Family Trophy
Captain A Netball Team                 Yolanda Smith  Cindy Lyall Trophy
 
Goal Shooting                                    Genevieve O’Connor  Carol Dawson Trophy
 
Most Improved Senior Netballer for 2011 Receiving the DE JOUX FAMILY TROPHY was awarded to Maya Dodd
 
The following students received netball coaching badges and merit for their Services to Roncalli Netball:-
 
Angelique Kinsman Coach – 9B2 Team
Amberleigh Shields Coach – 9B2 Team
Tim Heke Coach – 9B2 Team
Jessica Robinson Coach – 9B1 Team
Mikaela Farr Coach – 9B1 Team
Emma Henderson Coach – 10B2 Team
Lavani Faha Coach – 10B2 Team        
Genevieve Cockburn Coach – 10B1 Team
Rachel Rees Coach – 10B1 Team
 
Lavani Faha also received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Senior Netball Tournament.
 
Genevieve Cockburn & Rachel Rees were awarded the Cooney Trophy for Contribution to Junior Netball
 
Holly Pierce received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Senior Netball Tournament.  Holly was also awarded the Roncalli College Netball Trophy for Services to Netball
 
Kelsie Parish received a merit for Services to Netball – Umpiring at the South Island Secondary Schools Junior Netball Tournament
RUGBY
 
UNDER 14 ½ BOYS BLUE
Most Improved Back                      Ethan Pierce                                    
Most Improved Forward                Timothy Coughlan                          
Most Valuable Back                        Liam Beck                                           
Most Valuable Forward                  Trent Roberts                                   
                                                                               
Roncalli Rugby U14 ½                 Luke Cody  The Aorangi Customs and Pelle Cup
Most Valuable Player                                                                                                   
 
UNDER 14 ½ BOYS GOLD
Most Improved Back                      Jacob Matson                                   
Most Improved Forward                 Nikolas Remmerswaal 
Most Valuable Back                        Tom Anderson                 
Most Valuable Forward                   Tom Prayoonyuang                        
 
Roncalli Rugby U15                      Tom Prayoonyuang  Maurice Stapleton Memorial Cup
Most Valuable Player   
 
UNDER 16 BOYS TEAM
Most Improved Back                      Hayden Dunn
Most Improved Forward                 Brayden Dovestone                       
Most Valuable Back                        Conor Scott                                       
Most Valuable Forward                   Liam Cosgrove                 
                                                               
Roncalli Rugby U16                     Matt Preist  Hand Family Cup
Most Valuable Player                                   
 
1ST XV TEAM
Most Dedicated Player                   Regan Breen  Bradley Cup           
Most Consistent Forward               Benjamin Rush Murphy Cup
Most Consistent Back                    Robert Mulvena                              
Most Improved Player                    Tom Pavletich                                  
Goal Kicking                                   Daniel Dorgan  Eileen Quin Memorial Cup
Best All Rounder 1st XV Rugby      Henry Scott  Celtic RFC Trophy
 
The Roncalli College Captains Cup for the 1st XV is presented to Carisbrook Toomalatai and in absentia Ryan Gilbert
‘PLAYER OF THE YEAR’ for the RONCALLI 1ST XV receiving the
O’Loughlin Family Cup was awarded to
 
Carisbrook Toomalatai
 

RONCALLI COLLEGE SPORTS COLOURS AWARDS 2011
 
A Roncalli Colours Award is for recognition for outstanding sporting performance and commitment whilst at Roncalli.  This award is designed for senior students.  Exemptions to this apply to national representation or a national title.
 
ATHLETICS: Lucinda Shaw, Harlem Cole, Lavani Faha, Leanna Ryan.
BASKETBALL: Kathryn Richards (Black & White) NZ Representative, Keryn Ward, Anna O’Toole, Aaron Murray, Tyrone Smith, Joshua Flutey, Sean Hunter.
CRICKET: Courtenay Hamel, Keryn Ward, Daniel Dorgan, Thomas Pavletich, Benjamin Watson, Benjamin Simpson.
CYCLING: Cameron Fitzgerald, Fabian Wybrow-O’Brien.
FOOTBALL: Hamish Race, James Spence, Daniel Hickey, Leanna Ryan, Sarah Mathewson, Morgan Stevenson.
HOCKEY: Timothy Bunckenburg.
INLINE SPEED SKATING: Emily van der Heyden (Black & White) NZ Representative and NZ Title.
LUGE: Tyler Cathro-Carson (Black & White) NZ Representative and NZ Title.
MOUNTAIN BIKING: Fabian Wybrow-O’Brien.
MOTO CROSS: Joshua May.
NETBALL: Anna O’Toole, Genevieve O’Connor.
ROWING: Heather Livesey, Benjamin Rush, Christopher Clapham, Leon Pye, Brayden Dovestone, Samuel Fraser, Jake O’Toole, Caitlin Rowland, Patricia Rush, Danika Grant, Alex Lynch.
RUGBY: Robert Mulvena (Black & White) NZ Selection, Daniel Dorgan, Regan Breen, Benjamin Watson, Carisbrook Toomalatai, Cory Murdoch, Benjamin Rush, Caitlin Rowland.
SWIMMING: Jordan Hooke, Daniel Hickey
 
 
 
About our company
Enter a succinct description of your company here
Contact Us
Enter your company contact details here